Warszawa, 2015 r.

   Szanowni Państwo,

   niniejszym przekazuję Panu dr. Jaroslawowi Kosiatemu kolekcję 99 starych zdjęć z Wołynia z lat 1922-1943, wykonanych i zebranych przez moich rodziców. Wyrażam zgodę na ich umieszczenie w serwisie "Wołyń naszych przodków" www.nawolyniu.pl. Mam nadzieję, że znajdą się one w przyszłości w zbiorach projektowanego Muzeum Kresów Wschodnich w Warszawie.

   Moi Rodzice Genowefa zd. Rokicka i Jerzy Zinkiewicz spotkali się w Seminarium Nauczycielskim w Ostrogu (powiat zdołbunowski) i po uzyskaniu dyplomu  zostali skierowani do szkół na Wołyniu. Wzięli ślub 13 sierpnia 1939 roku i zamieszkali w Boremlu, powiat dubieński w domu Jana i Julii Zinkiewiczów - rodziców Jerzego.

   3 kwietnia 1943 roku bandyci z UPA napadli i zastrzelili przebywającego w domu mojego dziadka Jana Zinkiewicza i zamordowali także moje dwie małe siostrzyczki, których daty urodzin nie znam, a imion nie jestem pewna (Alina i Joanna/Irena?). Ranny został Jan Zinkiewicz jr. Rodzicom udało się cudem ocaleć. W Warszawie po wojnie rozpoczęli nowe życie. Moja siostra Maria urodziła się w 1944 roku, ja w 1946 roku. Rodzice przez całe życie dochowali tajemnicy i zabrali ją do grobu; zmarli oboje w 1974 roku. O Ich tragedii dowiedziałam się od rodziny już po Ich śmierci. Moja siostra Maria zmarła w 2010 roku w Kanadzie.

   Jestem szczęśliwa, że nadarzyła mi się sposobność ocalenia tej bolesnej historii rodziny od zapomnienia.

   Z wyrazami szacunku

   Hanna Bulska zd. Zinkiewicz

   Powrót do zdjęć


Powrót do strony głównej serwisu "Wołyń naszych przodków" www.nawolyniu.pl